Myslím, že tenhle článek bude pro všechny. Ti, co teprve začínají s plánováním cest po vlastní ose zde mohou nalézt návod, jak na to. Ti o něco zkušenější mohou nakouknut, jak to dělám já a třeba přidat i nějakou svou cestovatelskou radu.
Než si začnu plánovat novou cestu, tak potřebuji mít v některých věcech jasno. Většinou to první co vím, je kdy a na jak dlouho pojedu, plus minus nějaká ta tolerance. Bývá to týden, dva, nebo někdy tři. Déle jsem ještě nikde nebyla, pokud se nepočítá pionýrský tábor v polské Gdyni, který byl na 4 týdny, bylo mi dvanáct a celkem se to táhlo.
Další krok je destinace, alespoň přibližná a většinou se odvíjí od toho, v kterém ročním období jedu. Tady by byl dobrý příklad dovolené na Kanárských ostrovech deset dní v říjnu roku 2016. O Kanárských ostrovech jsem věděla jen to, že jsou Španělské, jsou v oceánu a je tam celoročně teplo. Jeli jsme spolu s mým mužem a vlastně to byla svatební cesta. 😊
U mě to vždy začíná tím, že se prvně zorientuji v oblasti, kam jedu, najdu si mezinárodní letiště, třeba v mapách, nebo na nějakých cestovatelských stránkách, třeba www.hedvabnastezka.cz je fakt fajn. Pro naši cestu volím letiště v Las Palmas na ostrově Grand Canaria.
Letiště Mošnov by bylo pro start úplně skvělé, mám to z Ostravy nejblíže, ale zatím lítá jen do mála destinací. Výborné jsou letiště v Polsku, jsou v dojezdovém dosahu autem a mají velkou škálu letů. Katovice jsou nejblíž, pak Krakov a nejdál je Varšava. V Česku je to Brno nebo Praha, pak je ještě vhodná Bratislava a Vídeň. Toť vše.
A teď to chce trochu energie a času, poněvadž se bude kombinovat. Pro vyhledávání používám nejraději tyto vyhledávače:
Letuska.cz
Pelikan.cz
Studentagency.cz
Skyscaner.com
Všechny jsou v češtině.
Zde je příklad zadávání údajů na Letuska.cz
Znám letiště na Kanárech a datum plus mínus den, dva. Začínám hledat, odkud poletíme. Jak postupně kombinuju místo odletu s datem odletu, postupně se mi vykrystalizuje i letiště s přímým spojem. Velmi oblíbená je nízkonákladová společnost Raynair. Mívají ceny k zamilování. Hodně lítají z Polska, což je pro naší dojezdovou vzdálenost velmi příznivé.
Mám-li vyhledaný spoj, kliknu na rezervovat a objeví se mi hromada nabídek na „vylepšení“ mojí cesty, jako jsou různá pojištění a taky informace o zavazadlech. Ty jsou celkem důležité. Nízkonákladové lety, se kterými s oblibou cestuji totiž mají celkem levné letenky, ale je třeba si pohlídat, jaká zavazadla jsou v ceně letenky.
Velmi často se stává, že je to jen příruční zavazadlo, které se bere sebou na palubu, což je malý kufřík, či baťoh přesných rozměrů a když by bylo potřeba většího zavazadla, je nutno si ho přikoupit. Není to těžké.
Nabídky připojištění vždycky ignoruji, většinou se připojišťuji na cesty zvlášť, ale v dnešní podivné době bych si aspoň přečetla, co nabízejí ohledně covidu.
Taky je možné si přikoupit přesné místo k sezení. Zpočátku jsme to s manželem praktikovali a volili jsme místa vedle sebe, ale jak jsme po čase nabírali zkušenosti a sebejistotu, tak jsme nekupovali nic a většinou šlo si vyměnit sedadlo s ochotným spolucestujícím ještě před startem.
Odkliknutím se dostávám do kolonek ohledně cestujících a způsobu platby. Jednoduše vše vyplním a zvolím platbu kartou nebo převodem.
Jakmile je zaplaceno, dostanu mail se všemi důležitými informacemi, letenkami na vytištění, nebo jen pouze ke stáhnutí do mobilu.
Já mám ráda jistotu a tak si všechno tisknu. Jenomže můj muž je ve skrze pokrokový a miluje nové technické vynálezy a tak mě při cestě na Kanáry přesvědčil, že tisknou jen staré kreatury a že se ničí lesy. Jenže mi zapomněl vysvětlit, jak to mám vytvořit ve svém mobilu a když jsem zoufale hledala tu letenku, kde tedy v mém fungl novém mobilu je (přešla jsem z tlačítkového na Apple) jen se vesele usmíval a žertoval s pracovníkem letiště, že na svatební cestu asi poletí sám. 😊
Z toho plyne poučení, lesy se musí zachránit samy, tisknuté dokumenty dodávají pocitu klidu a bezpečí 😊