Jak postupně a jednoduše zvládnout kroky na letištích

Dalo by se říct, že jsem tenhle článek napsala pro sebe, občas lehce zmatkující cestovatelku, které se sem tam povede nějaká cestovatelská bota.

K tomuto článku mě přivedla zkušenost z letiště ve Vídni, kdy jsem místo k odbavení zavazadla namířila přímo k pasové a celní kontrole a nebylo cesty zpět. Na zádech baťoh k odbavení, plný zakázaných věcí, jako byly 3 plechovky plzeňského piva a půllitru slivovice, které jsem chtěla přivézt jako dárek. Pivo celníci radostně zabavili, a když jsem se zoufale nechtěla vzdát slivovice, poradili mi, ať ji vypiju. 🙂 Po třech locích jsem to ale vzdala.

Tento návod jsem napsala pro všechny začínající cestovatele, nebo také pro ty, kteří jsou jako já, aby v klidu a bez potíží prošli všemi letištnímu kroky.

Příjezd na letiště

Pro příjezd na letiště se nabízí více možností, odvíjejících se od toho, odkud letíte. Je-li to z Prahy, tak se dá snadno dojet MHD, nebo speciálními autobusy, jedoucími přímo z hlavního nádraží. Autobusem, ale i vlakem se dá dojet i do Mošnova, který já mám z Ostravy nejblíže.

Letiště, jako je Brno, Bratislava, Vídeň se velmi dobře obsloužené autobusy Student agency. Jen je potřeba dávat pozor na ranní odlety, tam to spojení tak dobré není. Já jsem volila jízdu z Ostravy do Vídně vlakem, s přestupem na autobus v Bratislavě, letělo mi to totiž v deset dopoledne.

Na polská letiště se zase pohodlně dostanete autem, které zde můžete za poplatek zaparkovat. Nejlepší ovšem je, když vás tam někdo zaveze autem.

Na stránkách každého letiště je napsáno, jak se tam dá pohodlně dostat, kde jsou parkoviště a kolik to stojí.
Pokud má letiště více terminálů, je na letence uvedeno, z jakého terminálu budete odlétat vy. Například Praha má lety do schengenského prostoru z Terminálu 2, ostatní lety z Terminálu 1. Není žádný problém, když se spletete, letištní haly jsou spojené a dobře označené šipkami, kam jít.

Je dobré na letiště přijet s předstihem, většinou to jsou 2 hodiny. Je-li letiště větší, je lepší si nechat ještě delší dobu na všechny letištní kroky.

Zavazadla

Odbavované zavazadlo

To je zavazadlo, které s vámi poputuje, ale v útrobách letadla v úložném prostoru dole. Pravidla na odbavení zavazadel naleznete na své letence nebo na internetových stránkách vaší letecké společnosti. Vždy se s nimi dopředu seznamte. Maximální rozměr a hmotnost přepravovaných zavazadel se u jednotlivých dopravců liší.

Pokud se vám stane, že se vaše zavazadlo nevejde do limitu přepravce, neznamená to, že by s vámi neodletělo, znamená to, že budete muset zaplatit poplatek za nadlimitní zavazadlo. U odbavovaných zavazadel je důležité dodržet především hmotnost.

Velmi se mi osvědčilo odbavované zavazadlo opatřit ještě fólií. Tato služba je na většině letištích pod názvem: Balení zavazadel (Wrapping service/Wrap luggage – jedná se o zpoplatněnou službu.)

Odbavené zavazadlo odevzdáte na přepážce a vyzvednete si ho až v cílové destinaci. Zvláště u přestupních letů je potřeba si rozmyslet, jestli si například nabíječku na mobil dáte do kufru, jako já, a pak zoufale sháníte v Bruselu někoho, kdy by vám nabíječku půjčil 🙂

U nízkonákladových společností si obvykle odbavované zavazadlo musíte přikoupit, u aerolinek vyšší třídy bývá zahrnuto v ceně.

Příruční zavazadlo

Toto si berete s sebou na palubu

Zde se také liší pravidla podle letecké společnosti. V přepravních podmínkách to vždycky najdete. Tady zase hraje velikost zásadní roli, zejména u nízkonákladových společností. Často zavazadla před vstupem do letadla přeměřují, ale váží je málokdy. Zavazadla se například vkládají do speciální klece požadovaných rozměrů, pokud se tam kufřík či baťoh nevejde, musíte připlatit.
Skoro u všech leteckých společností se dovoluje si k příručnímu zavazadlu vzít na palubu ještě jedno další menší zavazadlo, například kabelku, či notebook.
Příruční zavazadlo je vždy zdarma a můžete ho mít celou dobu sebou na palubě letadla. Musíte však dodržovat pravidla, co v něm může být.

Příruční (kabinové) zavazadlo – tekutiny a zakázané předměty

  • Tekutiny, gely a krémy musí být v obalu o maximálním objemu 100 ml
  • Všechny obaly s tekutinami se musí vejít do průhledného, uzavíratelného plastového sáčku o maximálním objemu 1 litr a rozměrech 20×20 cm
  • Plastový sáček je třeba předložit při bezpečnostní prohlídce samostatně
  • Dětská výživa a tekutiny pro děti jsou povoleny
  • Mezi zakázané předměty patří nejen zbraně a nože, ale například i pilníček na nehty, či nůžky, tedy ostré předměty vůbec.

Na stránkách letišť je vždy uveden seznam zakázaných předmětů a před vstupem do odbavovací zóny jsou tyto zakázané předměty jak vypsány, tak znázorněny na obrázcích.

Odbavení = check-in

On-line check-in

Tento vždycky používám já. Když si na internetu koupíte letenku, podrobný postup nákupu máte zde: Jak na letenky, většinou vždy máte možnost provézt on-line check-in, který je možný 1-5 dní před odletem.

Jakmile ho provedete, už si stačí jen vytisknout, nebo uložit do telefonu váš vygenerovaný palubní lístek (Boarding pass). Pokud cestujete pouze s příručním zavazadlem, na letišti můžete rovnou zamířit k bezpečnostní a pasové kontrole. Podle šipek: K odletům- To all gates.

Máte-li zavazadlo k odbavení, musíte ho ještě u přepážky, která odbavuje váš let, odevzdat. Přepážku poznáte podle informační obrazovky, na které bude svítit název letecké společnosti, se kterou letíte a číslo vašeho letu.

Vypadá to velmi jednoduše, že? 🙂

Check-in na letišti

Provézt ho můžete jak u přepážky, která je poznačená na informační obrazovce nebo se můžete odbavit i Self check-in automatu (pokud jím dané letiště disponuje).

K odbavení budete potřebovat pas nebo občanský průkaz (zkontrolujte si dobu platnosti s dostatečným předstihem, do některých destinací musí být minimálně 6 měsíců) a platnou rezervaci letenky. (vytisknutou, nebo v mobilu). Já to mám vždycky na papíře, ať jsou ty mobily jakkoli skvělé a já si jejich funkcí pořádně užívám, tak přece jenom, papír je jasná jistota.

U přepážky odevzdáte zavazadla, která máte k odbavení, příruční zavazadlo si necháte u sebe. Po odbavení dostane do rukou palubní lístek (Boarding pass)

Bezpečnostní a pasová kontrola

Když projdete těmito kontrolami, už se nebudete moci vrátit zpět. Rozloučit se se svým doprovodem tedy musíte před tímto krokem. Za tyto kontroly se dostanou pouze cestující s platnou palubní vstupenkou (boarding pasem)

Bezpečnostní kontrola

Celý obsah svého příručního zavazadla vyskládejte do připravených plastových přepravek na pojízdné pásy. Zvlášť musíte mít tekutiny (v uzavíratelném průsvitném pytlíčku), zvlášť elektro (foťák, tablet, notebook atd.) a pak zbytek.

Zavazadla procházejí rentgenem a vše, co do nich nepatří, vám bude zabaveno.

Jakmile máte vyskládané věci v přepravkách, projdete bezpečnostním rámem a pokud rám zapípá, bude vás personál letiště detailněji zkontrolovat. Před průchodem rámem Vás obvykle personál vyzve, abyste jste si sundali boty a opasky s kovovou sponou.

Pasová kontrola

Předložíte pas a palubní lístek (Boarding pass)

Tranzitní kontrola

Zde se nachází velké množství obchodů, restaurací a barů. Včetně duty free obchodů, ve kterých zboží nepodléhá celní povinnosti a je tak o něco levnější.

Je potřeba si pečlivě hlídat tabuli s přehledem letů. Vyhledejte na ni svůj let a zjistěte, u které brány – gatu bude probíhat nastupování (boarding) do vašeho letadla. Brány bývají označeny číslem a někdy i písmenem. Na letištích to bývá velmi dobře označeno a u některých velikých letišť je dokonce napsána doba, za kterou k příslušnému gatu dojdete.

Gate

Obvykle se k Vaší bráně máte dostavit cca 30 minut před odletem. Tato informace se vždy zobrazí na informační tabuli s přehledem letů. Při procházení branou k letadlu letištní personál opět kontroluje cestovní doklady a palubní lístek. V některých případech se také namátkově ověřuje hmotnost a rozměry příručního zavazadla.

V letadle

U vstupu do letadla vás letušky nebo stevardi mile pozdraví a navedou Vás na Vaši sedačku. Příruční zavazadlo si uložíte do skříňky nad vámi a počkáte, až se „nalodí“ ostatní cestující. Zapnete si bezpečnostní pás, shlédnete bezpečnostní pokyny a jste připraveni k odletu.

Mou vášní je cestování bez cestovky ve věku 55+. Ukazuji lidem stejného věku, jak mohou jet na dovolenou na vlastní pěst, podporuji je v jejich rozhodnutí a dodávám sílu a elán k tomu, aby si dokázali splnit svůj sen. Můj příběh si přečtete zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.